⛲Stezka vody
Projekt "Voda a hmyz"
Žáci 1. a 6. oddělení se v rámci environmentálního projektu "Voda a hmyz" zapojili do celotýdenní program k danému tématu - povídání o vodě jako hlavní součástí přírody a jako o nezbytné podmínce pro zachování života na naší planetě. Cílem projektu bylo také zvýšení povědomí dětí o tom, kde se voda bere, kam odtéká, kde všude je obsažena, co ji špiní i o tom, jak je důležité vodou šetřit při každodenních úkonech (hygiena, vaření, praní).
Zopakovali jsme si také koloběh vody v přírodě. Důležitou součástí projektu bylo poznávání živočichů a rostlin, které se nacházejí v blízkosti vodních ploch.
Naši společnou cestu jsme začali pátráním po tom, kde všude se voda kolem nás vlastně nachází. Děti s nadšením zjišťovaly, že voda není jen v kohoutku nebo v potoce, ale ukrývá se i v nás samotných, v jídle nebo vysoko v mracích.
V závěru tohoto projektu tato dvě oddělení ŠD podnikly badatelskou vycházku do Bělského lesa "Cestu vody", kde s lupou v ruce zblízka zkoumaly hmyz, brouky a vodní trávy. Cestou řešily kvízové otázky, např. kolik vody je na světě, kolik je sladké a slané vody, apod.
V rámci kreativní dílny se děti naučily skládat papírové lodičky a parníky a ověřily si jejich stabilitu a vodě.
Týden utekl "jako voda". Děti se hodně dozvěděly, naučily i pobavily.
Juliana Menkalová (1. oddělení), Mgr. Jarmila Mikesková (6. oddělení)